Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačítko "OK". Více informací
Svůj souhlas můžete odmítnout zde.
info@exekucerychle.cz + 420 224 920 094 Vinohradská 174, 130 00 Praha 3

Náhrada nákladů plátce mzdy a jiných příjmů povinného 50 Kč/měsíčně

Na základě novely občanského soudního řádu a exekučního řádu zákonem č. 286/2021 Sb. platí, že v exekučních řízeních ve kterých soudní exekutor vydá exekuční příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů po datu 1.1.2022, plátce přijmu povinného může nárokovat v měsíci kdy provedl srážku na vydaný exekuční příkaz paušálně stanovenou náhradu jeho nákladů ve výši 50 Kč. Paušálně stanovená náhrada nákladů plátce mzdy se uspokojuje před všemi ostatními pohledávkami z první třetiny srazitelné části mzdy. Provádí-li plátce mzdy zároveň srážky k vydobytí několika pohledávek vůči témuž povinnému, náleží mu náhrada nákladů pouze jednou. Právo na částku náhrady nákladů, jež nebyla odečtena ze sražené částky před jejím vyplacením nebo zasláním soudnímu exekutorovi, zaniká. Uvedené neplatí pro orgány veřejné moci provádějící srážku z příjmu povinného.

Obecné

Mohu využít tzv. "Milostivé léto"?

Bodem 25 přechodných ustanovení zák. č. 286/2021 Sb. je zaveden institut tzv. milostivého léta. Povinný, kterým je fyzická osoba, může v exekučních řízeních, zahájených před 28. 10. 2021 a vedených ve prospěch veřejnoprávního subjektu využít institutu tzv. milostivého tak, že do 28. 1 2022 (včetně) uhradí vymáhanou, příp. zbývající výši vymáhané, jistoty a náklady exekuce v paušální výši 907,50 Kč (750,00 Kč + 21% DPH). O provedení úhrady z titulu milostivého léta je třeba soudního exekutora informovat.

Obecné

Nečekaně u mě v bytě zazvonil vykonavatel exekutorského úřadu, předal mi listiny usnesení o nařízení exekuce spolu s exekučním příkazem k provedení exekuce prodejem movitých věcí a začal provádět soupis movitých věcí. Jak je možné, že jsem nebyl dopředu o

Tento postup je zcela v souladu se zákonem. Podle § 325 o.s.ř. se exekuční příkaz v případě provedení exekuce prodejem movitých věcí doručí povinnému až při samotném provádění výkonu. Není-li při provádění výkonu povinný přítomen, doručí se mu usnesení spolu s vyrozuměním o tom, že byl proveden soupis a které věci byly sepsány.

Obecné

Vykonavatel exekutorského úřadu u mě chtěl provést osobní prohlídku. Umožňuje to současná právní úprava?

Osobní prohlídku povinného výslovně připouští ust. § 325a o.s.ř.

Obecné

Vrátil jsem se domů a zjistil, že vykonavatel exekutorského úřadu v mé nepřítomnosti vnikl do mého bytu, provedl v něm soupis movitých věcí a ještě k tomu mi vyměnil zámek od vstupních dveří. Jak je to možné?

Výše uvedený postup je řádný podle ust. § 325a o.s.ř. V případě že vykonavateli se nedaří povinného ani nikoho jiného zastihnout v místě bydliště/podnikání atd., je oprávněn zjednat si do těchto prostor přístup. Výměna zámků je pak provedena ve Vašem vlastním zájmu, neboť při vniknutí většinou dochází k  poškození původního zámku a nový zámek je instalován okamžitě k zabezpečení prostor, ve kterých byl proveden soupis movitých věcí.

Obecné

Byl mi doručen exekuční příkaz k provedení exekuce prodejem rodinného domu, jehož hodnota je cca. 4,5 milionů korun, přitom vymáhaná pohledávka je pouze ve výši 20.000,- Kč.

Exekuční příkaz prodejem nemovitostí slouží předně k zajištění majetku povinného, a to pro případ, že by v exekučním řízení nebyl nalezen jiný, svoji hodnotou přiměřenější majetek. V tomto konkrétním případě tedy exekuční příkaz prodejem nemovitostí rozhodně není vydáván s úmyslem nemovitost prodat, ale k zajištění majetku. Povinný má navíc kdykoli během exekučního řízení možnost uhradit vymáhanou pohledávku a odvrátit tak prodej své nemovitosti.

Obecné

Na základě čeho mohu prostřednictvím exekutora vymoci od svého dlužníka dluh?

Věřitel musí předně disponovat exekučním titulem, což je zpravidla rozhodnutí soudu (rozsudek, platební rozkaz) nebo notářský či exekutorský zápis s doložkou vykonatelnosti. Následně musí věřitel, resp. oprávněný, podat exekuční návrh splňující náležitosti dle exekučního řádu a k němu přiložit originál nebo ověřenou kopii exekučního titulu s doložkou vykonatelnosti (s výjimkou vykonatelných zápisů).

Obecné

Kdo platí náklady exekuce?

Náklady exekuce je zpravidla povinen zaplatit dlužník, resp. povinný. Jen v případě, kdy oprávněný svým chováním zavinil zastavení exekuce, nebo se ukázalo, že povinný je zcela nemajetný, bude muset oprávněný zaplatit minimální náklady exekuce (jejich výše je stanovena exekučním tarifem a neodvíjí se od výše vymáhaného plnění).

Obecné

Za jak dlouho dostanu svoje peníze?

Nelze paušálně říci, jak dlouho trvá exekuce. Soudní exekutor a další orgány činné v exekučním řízení jsou vázány lhůtami. Přibližně do jednoho měsíce by tak již měl být exekutor pověřen soudem a následně zahájit úkony vedoucí k provedení exekuce. Délka exekuce pak záleží na likviditě majetku dlužníka. V případě složitějších způsobu provedení exekuce (např. prodej nemovitosti) může exekuce trvat několik měsíců či dokonce let.

Obecné

Jaký způsob exekuce mám zvolit?

Na rozdíl od soudního výkonu rozhodnutí způsob provedení exekuce volí exekutor tak, aby byla exekuce provedena rychle, účinně a zároveň vhodně, zejm. s ohledem na poměr výše dluhu a hodnoty majetku dlužníka. Oprávněný rozhodně nemusí navrhovat způsob provedení exekuce, když tímto návrhem exekutor není vázán. Exekutor má navíc větší možnosti zjišťování majetku dlužníka.

Obecné

Co mám dělat, když mi dlužník zaplatí exekucí vymáhaný dluh přímo?

O této skutečnosti je třeba exekutora co nejdříve informovat, aby nedošlo k tomu, že by dlužná částka byla vymožena dvakrát (jednou dobrovolnou úhradou dlužníka a podruhé exekutorem). Podle fáze exekučního řízení se buďto uhrazená částka započítá jako vymožené plnění, nebo se pro ni exekuce částečně zastaví.

Obecné

Co dělat, když se dlužník dozví o exekuci a převede svůj majetek na jinou osobu?

Poté, co je povinnému doručeno vyrozumění o zahájení exekuce (a kdy má prvně možnost dozvědět se o exekuci) nesmí disponovat se svým majetkem a veškeré úkony, kterými by tento zákaz porušil, jsou neplatné. Neplatnosti tohoto úkonu se může dovolat jak exekutor, tak oprávněný. Poté, co je povinnému doručen exekuční příkaz postihující konkrétní majetek, je dispozice s tímto majetkem neplatná bez nutnosti tuto neplatnost namítat.

Obecné

Může povinný zvrátit nařízenou dražbu nemovitosti?

Ano, pokud povinný uhradí vymáhanou pohledávku v plné výši do dne konání dražby nemovitosti, dražba nemovitosti neproběhne (vymáhaná částka však musí být na účet soudní exekutorky připsána, příp. složena v hotovosti na pokladně soudní exekutorky, vždy nejpozději před zahájením dražebního jednání).

Obecné

Vrací se složená dražební jistota neúspěšnému dražiteli?

Ano, neúspěšnému dražiteli je složená dražební jistota, po skončení dražby, v plné výši vrácena zpět na účet.

Obecné

Jak probíhá prohlídka dražené nemovitosti povinného?

Zájemce se v uvedený čas dostaví na místo prohlídky nemovitosti, zpřístupnění dražené nemovitosti je povinností povinného, soudní exekutorka není při samotné prohlídce osobně přítomna. Žádná předchozí registrace zájemců o prohlídku nemovitosti neprobíhá.

Obecné

Jak postupovat v případě úspěšné dražby nemovitosti?

Vydržitel je o jednotlivých krocích soudní exekutorky písemně vyrozumíván, vydražitel nejprve obdrží  usnesení o příklepu, následně vyrozumění o právní moci usnesení o příklepu a výzvu k úhradě nejvyššího podání, lhůta k úhradě nejvyššího podání tak vydražiteli běží až po právní moci usnesení o příklepu.

Obecné

Může vydražitel nejvyšší podání uhradit před právní mocí usnesení o příklepu?

Ano, vydražitel může uhradit nejvyšší podání před nabytí právní moci. Vydražitel tím navíc urychlí následující kroky soudní exekutorky, zejm. nařízení rozvrhového jednání.

Obecné

Kdy bude v případě úspěšné dražby nemovitosti proveden zápis vydražitele jako vlastníka dražené nemovitosti a vymazány závady váznoucí na příslušném listu vlastnictví?

Po nabytí právní moci usnesení o příklepu a doplacení nejvyššího podání zajistí soudní exekutorka zapsání vydražitele jako vlastníka dražené nemovitosti a výmaz zejm. veškerých exekučních příkazů na prodej nemovitosti a nařízeních o zahájení exekučního řízení (v případě, kdy ale dojde k vydání exekučního příkazu na prodej nemovitosti po vydání usnesení o příklepu, musí výmaz takového exekučního příkazu zajistit ten soudní exekutor, který dotčený exekuční příkaz vydal a na něj je třeba se s takovým podnětem obrátit). Teprve po právní moci rozvrhového unesení, rozvrhové jednání probíhá v horizontu cca. 2 měsíců po doplacení nejvyššího podání  a vydražitel je k němu předvoláván (účast vydražitele však není nutná), zajistí soudní exekutorka výmaz zejm. veškerých (smluvních, soudcovských i exekutorských) zástavních práv.

Obecné

Jak se nález Ústavního soudu ze dne 31. března 2015 sp. zn. Pl. ÚS 1/14 promítne do již probíhajících exekučních řízení?

Jestliže ke dni zrušení čl. LII bodu 2 zákona č. 303/2013 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím rekodifikace soukromého práva, nebyla rozhodnutí vycházející ze zrušeného ustanovení ještě vykonána, je derogační nález důvodem pro podání návrhu na zastavení výkonu rozhodnutí pro nepřípustnost dle ust. § 268 odst. 1 písm. h) zák. č. 99/1963 Sb. Pokud do okamžiku nabytí účinnosti derogačního nálezu Ústavního soudu byla již zrušenými ustanoveními založená rozhodnutí vykonána, jsou z nich plynoucí práva a povinnosti zachována.

Obecné

Z exekučního příkazu nechápeme, kolik je celková dlužná částka, jak ji zjistíme?

Exekučně vymáhaná povinnost se velmi často skládá z jistiny a příslušenství v podobě např. úroků prodlení. Výše vymáhané povinnosti tedy není konstantní částka, když ke konkrétnímu okamžiku je zapotřebí výši vymáhané povinnosti vypočítat. V uvedeném lze odkázat například na kalkulátory úroků běžně dostupné na internetu. Lze  též  kontaktovat  úřad  soudního exekutora  telefonicky či skrze datovou schránku s dotazem ohledně konkrétně vydaného exekučního příkazu a vyčíslení vymáhané pohledávky.

Pro zaměstnavatele

Povinný navrhl, že mu máme srážet 1.000 Kč, můžeme mu vyhovět?

Nemůžete. Jak bylo výše uvedeno, výše srážky ze mzdy je upravena zákonem přesně stanoveným postupem, povinný tedy nemůže sám určovat výši srážky dle své libosti. Nastane-li u povinného taková situace, kdy by se prováděním exekuce povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen, upravuje zákon další prostředky ochrany povinného.

Pro zaměstnavatele

Máme exekutorovi peníze poslat hned nebo čekat na oznámení právní moci?

V nařízení výkonu rozhodnutí (exekučním příkazu) přikáže soud (exekutor) plátci mzdy, aby po tom, kdy mu bude nařízení výkonu či exekuční příkaz doručen, prováděl ze mzdy povinného stanovené srážky a nevyplácel sražené částky povinnému.
Ustanovení § 283 občanského soudního řádu uvádí, že jakmile nabude nařízení výkonu rozhodnutí (exekuční příkaz) právní moci, vyrozumí soud (exekutor) o tom plátce mzdy, který je pak povinen vyplácet oprávněnému částky sražené ze mzdy povinného.
Po doručení exekučního příkazu tedy plátce mzdy provádí srážky, které vyplatí soudnímu exekutorovi, jakmile obdrží vyrozumění o tom, že exekuční příkaz nabyl právní moci.

Pro zaměstnavatele

Proč máme srážet, když nám povinný řekl, že je s úřadem domluven na splátkovém kalendáři?

Způsob provedení exekuce určí soudní exekutor (§ 58 odst. 3 exekučního řádu). Povinný tedy nedisponuje řízením do té míry, že by určil, že plátce mzdy nemá srážky provádět, ať už je důvod jakýkoli. Pakliže povinný hradí splátkový kalendář dohodnutý soudním exekutorem, nepředstavuje taková okolnosti podmínky pro odložení provádění srážek ze mzdy, neurčí-li exekutor jinak.

Pro zaměstnavatele

Jaké je rozhodné datum pro pořadí pohledávek?

Datum pořadí pohledávky, respektive exekučního příkazu určuje ust. § 280 odst. 3 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Pořadí pohledávek se řídí dnem, kdy bylo plátci mzdy doručeno nařízení výkonu rozhodnutí (exekuční příkaz). Bylo-li mu doručeno téhož dne nařízení výkonu rozhodnutí pro několik pohledávek, mají tyto pohledávky stejné pořadí; nestačí-li částka na ně připadající k jejich plnému uspokojení, uspokojí se poměrně.

Pro zaměstnavatele

Kolik činí výše srážky?

Výpočet výše srážky mzdy je zcela zásadní pro správné provádění exekuce. Systematika výpočtu srážky ze mzdy je upravena zákonem č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, konkrétně v §§ 276 až 281, a dále nelze pominout nařízení vlády č. 595/2006 Sb., o nezabavitelných částkách. Srážky se provádějí z čisté mzdy, která se vypočte tak, že se od mzdy odečte záloha na daň z příjmů fyzických osob srážená z příjmů ze závislé činnosti, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Z čisté mzdy, která zbývá po odečtení nezabavitelné částky (nařízení č. 595/2006 Sb.) a která se zaokrouhlí směrem dolů na částku dělitelnou třemi a vyjádřenou v celých korunách, lze srazit k vydobytí pohledávky oprávněného jen jednu třetinu. Pro přednostní pohledávky uvedené v odstavci 2 se srážejí dvě třetiny. Přednostní pohledávky se uspokojují nejprve z druhé třetiny a teprve, nestačí-li tato třetina k jejich úhradě, uspokojují se spolu s ostatními pohledávkami z první třetiny.

Pro zaměstnavatele

Mám rozhodnutí soudu či správního orgánu, jak mám zahájit exekuční řízení?

Pokud věřitel (oprávněný) disponuje exekučním titulem, tedy pravomocným a vykonatelným rozhodnutím soudu či správního orgánu, vůči věřiteli, kterýž svou povinnost dobrovolně nesplnil, lze zahájit exekuci podáním exekučního návrhu. Exekuční návrh musí splňovat náležitosti dle § 38 exekučního řádu. V sekci Pro oprávněné jsou uvedeny vzorové exekuční návrhy. Pro další informace týkající se exekučních návrhů lze též kontaktovat exekutorský úřad.

Obecné

Kde zjistím aktuální výši vymáhané částky, kterou mám uhradit? Výzva k dobrovolné úhradě a exekuční příkaz mají uvedeny jiné částky.

Celková výše vymáhané pohledávky se může v čase navyšovat o příslušenství pohledávky, kterým jsou například úroky z prodlení, smluvní úroky či smluvní pokuta. Exekuční příkazy obsahují vyčíslenou vymáhanou pohledávku ke dni jejich vydání. Pro přesné vyčíslení ke konkrétnímu datu může povinný kontaktovat soudního exekutora písemně i telefonicky. Výzva k dobrovolné úhradě obsahuje sdělení o vymáhané částce se sníženými náklady exekuce, pokud je úhrada uhrazena ve lhůtě 30 dnů od doručení výzvy dle § 11 odst. 1 vyhlášky č. 330/2001 Sb.

Obecné

Co když na svou vymáhanou pohledávku přeplatím? Budou se mi vracet peníze?

Pokud v exekučním řízení povinný uhradí částku převyšující celkovou vymáhanou pohledávku s příslušenstvím a náklady exekuce, vzniklý přeplatek se mu následně vrací. Povinný  je následně dotázán na číslo účtu, na které má být vzniklý přeplatek zaslán. Každé exekuční řízení obsahuje exekuční spis, jehož součástí je i finanční stav. Účastník exekučního řízení má právo nahlížet do exekučního spisu dle § 94 exekučního řádu.

Obecné

Proč mi byl postižen účet (a strženy peníze) dříve, než mi přišlo vyrozumění o zahájení exekuce?

Dle § 44 odst. 1 exekučního řádu se vyrozumění o zahájení exekuce zasílá povinnému s prvním vydaným exekučním příkazem. Exekuční příkaz postihující účet povinného je poté často doručen skrze datovou schránku  bance dříve  než  povinnému, jemuž jsou dokumenty zasílány poštou. Banka účet následně zablokuje po obdržení exekučního příkazu. Peníze z účtu na účet soudního exekutora však zašle banka až po splnění podmínek dle § 52 odst. 3 exekučního řádu. Některé banky v mezidobí však mohou deponovat finanční prostředky povinného na svém vymáhacím účtu dle smluvních podmínek dané banky.

Obecné

Jak se dozvím, kolik mám exekucí?

Centrální evidence exekucí je veřejný seznam, do kterého soudní exekutoři zapisují údaje uvedené ve vyrozumění o zahájení exekuce po zapsání doložky provedení exekuce do rejstříku zahájených exekucí. Na webu https://www.ceecr.cz/ lze za poplatek do daného seznamu nahlížet. Informaci o zahájených exekucích se též dozví povinný na okresním soudě dle místa jeho trvalého pobytu § 45 odst. 2 exekučního řádu.

Obecné

Jak se dozvím, že je na nějakou osobu vedeno exekuční řízení?

Zda je proti některé osobě zahájeno exekuční řízení lze zjistit za poplatek na webu https://www.ceecr.cz/. V centrální evidenci exekucí jsou zapsána exekuční řízení po zapsání doložky provedení exekuce do rejstříku zahájených exekucí po splnění zákonných podmínek. Tyto podmínky nastávají po uběhnutí zákonných lhůt, tedy i několika měsíců, od podání exekučního návrhu.

Obecné